Kunsthåndværk og brugsgenstande fra ikke-vestlige lande og verdensdele, fx Grønland, Afrika, Sydamerika.
Etnografika
i Lyngby
2421/197
Tre tupilaker af udskåret hvalrostand, kaskelottand og hjortetak. Grønland. 20. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2422/186Lyngby
Stok udført af hajryghvirvler. L. 86 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/196Lyngby
Fem grønlandske tupilakker af udskåret fedtsten. En sign. ML for Mathias Lorentzen. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: