Kunsthåndværk og brugsgenstande af glas. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Glas
2422/108Aarhus
Syv vinglas, heraf fire af fire "Nøgen Jomfru" type og to rakkerglas. 18./19. årh. H. 11,5 - 17. (7)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/245
En samling østrigske vin- og snapseglas af guldstafferet krystalglas. 18.-19. årh. H. 13-16,5. (38)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/239
To facetterede karafler af glas. Ant. Aalborg. H. 32,5 og 33,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2421/223
To snapsesæt med bakker, glas og karafler, dekoreret med blomster i emaljefarver. 19. årh. H. 6-20 cm. (18)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/229
Samling tyske emaljedekorerede glas. 19. årh. H. 10-29 cm. (9)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/216
Samling Berlinois glas, Holmegaard 19-20. årh. (36+6)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/215
"Anglais" otte champagnefløjter. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/66
Fem karafler, to mælkefade og en mælkeskål af hhv. klart og blåt glas. 19. årh. Karafler H. 24-25. (8)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/54
"Berlinois". Glasbesætning af klart glas, hovedparten med facetslebet cuppa. 20. årh. H. 10-18,6. (41)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2420/269
Ni Hurdal vinglas med grålig sats, tulipanformet cuppa, stilk med hvide spiraler. Ca. 1800. H. 10,5 cm. (9)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/181
Samling nederlandske glas dekoreret med emaljefarver. 19. årh.s sidste halvdel. H. 6-25 cm. (15)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/162
Moser vase af transparent og pink krystalglas, kantet balusterform med forgyldt dekoration. Ca. 1900. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2420/156
Samling svensk glas med emaljedekoration i form af blomster. 19. årh.s sidste halvdel. H. 9-31 cm. (13)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2420/51
"Eugenie" glasbesætning af facceteret krystal. Christinenhütte. H. 12-24 cm. (85)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/45
"Medusa D'or" Versace glasbesætning, dekoreret med guld. Rosenthal. H. 22-30 cm. (40)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2420/30
Otte hyacintglas og to løgglas af mørkviolet, blåt og ravfarvet glasmasse. 19. årh. H. 10,8-23. (10)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK