Kunsthåndværk og brugsgenstande af glas. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Glas
i Lyngby
2421/215Lyngby
"Anglais" otte champagnefløjter. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2420/269
Ni Hurdal vinglas med grålig sats, tulipanformet cuppa, stilk med hvide spiraler. Ca. 1800. H. 10,5 cm. (9)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2420/181
Samling nederlandske glas dekoreret med emaljefarver. 19. årh.s sidste halvdel. H. 6-25 cm. (15)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2420/156
Samling svensk glas med emaljedekoration i form af blomster. 19. årh.s sidste halvdel. H. 9-31 cm. (13)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2420/51
"Eugenie" glasbesætning af facceteret krystal. Christinenhütte. H. 12-24 cm. (85)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2420/45
"Medusa D'or" Versace glasbesætning, dekoreret med guld. Rosenthal. H. 22-30 cm. (40)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt