2421/630
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Fontæne af lertøj sammensat af fire dele, heraf to dele modelleret i form af kvinde med hat. Dekoreret med blåglaserede motiver på gråhvid base. Hoved-delen sign. monogram -69, Danmark. Hat forsynet med metaldele til montering af vandslange. Samlet H. 100. Diam. 80.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt nogle afslag og reparationer - især langs fodrand og på hat. Nogle brændingsrevner. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Eftersyn
I
Lyngby
Vurdering
2 bud
865661 | ||
966066 |