Johan Carl Frederik Viertel (f. København 1772, d. sst. 1834)
Portræt af en ung officer iført rød jakke. Usigneret. På blændrammen betegnet Viertel fec. Olie på lærred. 50×43.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Krakeleringer samt ved kant enkelte mindre afskalninger. Mærke langs blændrammen. Spor af forrensning.