Wilhelm Kåge (f. Stockholm 1889, d. 1960)
Vase samt lågbojan modelleret i hhv. rund og firsidet form. Dekoreret med turkisgrøn glasur med brunsorte elementer samt gylden dekor. Vasens fodstykke gennembrudt. Sign. Gustavsberg, Kåge, 1928. H. 23. Diam. 18. Bojan forsynet med løs base af udskåret træ. Sign. Gustavsberg, Kåge, 1928, selve fajancemassen indridset WK og 876. H. inkl. base 26,5. B. 24. D. 13. Udført hos Gustavsberg, Sverige. (2)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
2 bud
806657 | ||
608382 |