2420/​960

Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)

Et sæt på fire figurer af stentøj modelleret i form af mammutter. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 20138. Kgl. P. H. 16,8–17,5. B.13. L. 23,5–25. (4)

Dette emne er belagt med kunstnerafgift.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. To mammutter med afslag på snabel, den ene desuden med reparationer på begge stødtænder, den anden med afslag på en stødtand, på fod og på øre. En mammut med afslag på øre.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
1110763 1.050 DKK
896810 1.000 DKK