Sten Lykke Madsen (f. København 1937)
En skulpturel skål samt to krus af stentøj. Dekoreret med polykrome glasurer. Skål sign. Sten 95. Kgl. P. Krus sign. Sten, den ene dateret 2004. Unika. Skål: H. 13,6. L. 35. B. 13. Krus: H. 7,5. L. ca. 9,5. B. inkl. greb ca. 10. (3)
Skål med afslag på øverste kant, samt et afslag på fodrand, hidrørende fra fremstillingen. Uregelmæssigheder i glasur. En kop med to hårrevner på munding.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
12 bud