Ubekendt maler, 19. årh.
Portræt af en kvinde med perlediadem og blå kjole med guldindvirket bort. Usigneret. Olie på lærred. 60×42.
Verso betegnet Peint par la Comtesse Therèse d'Uggla, née Steding et doné a Chevalier de Moreno, Stockholm le 7. Avril 1823.
Proveniens: Lennartsnäss slot, Uppsala. Stockholms Auktionsverk 2018 nr. 546359.
Retoucheringer, krakeleringer, langs kanter mindre afskalninger. Lærred bør strammes let op.
2 bud