2420/290
N. F. Schiøttz-Jensen (f. Vordingborg 1855, d. København 1941)
Parti med en lille hyrdedreng ved en kornmark. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 37×36.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 673, 2000 nr. 152.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Lærred bør strammes op.
Vurdering
Hammerslag