Amager rokoko hovedvandsæg af forgyldt sølv, hjerteformet korpus, hængslet låg med to duer holdende en krone, svampehus punslet med ejerinitialer ELD, ovalt fodstykke med balsamgemme og to stejlende løver, overalt punslet med blomster, rocailler og kæmninger. Mester Claus Brun Alberts, København 1797–1840. Vægt 54 g. H. 9,5 cm.
Minimal aldersslitage, inklusive mindre slidt forgyldning samt enkelte ridser og mærker på udvendig bund.
10 bud
6721 | ||
801270 (Autobud) | ||
863188 | ||
801270 | ||
6721 (Autobud) | ||
801270 | ||
6721 (Autobud) | ||
801270 | ||
6721 | ||
863188 |