Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Cirkulær skål samt en lille vase af stentøj modelleret i kantet form og med smal munding. Skål dekoreret på ydersiden med rødbrun dekor på mat gråhvid base, på indersiden dekoreret med blank gråhvid glasur. Sign. monogram for Gertrud Vasegaard samt værkstedsmonogram. H. 10,5. Diam. 22,5–23,2. Vase dekoreret med transparent grå glasur, undermalet med spiralformede ornamenter. Sign. monogram for Myre Vasegaard samt diverse tegn; antageligt en glasurprøve. H. 5. Diam. 7. Unika. (2)
Skål med en ca. 9 cm. hårrevne gående fra øverste kant og ned, samt ved siden af denne en ca. 2,5 cm. brændingsrevne. Glasur på begge desuden med overfladekrakeleringer. Vasen antageligt med nogle brændingsrevner (delvis synligt på undersiden).
Moderne kunst og design, 30. april 2024
30 bud