2421/​7

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

“Moesgaard Strand. Ved Ørnereden”. Sign. J. la Cour 19. Okt. 1894, 25. Oktbr. 1895. Olie på lærred. 45×75.

Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier nr. 751.

Udstillet: Charlottenborg, Foreningen for National Kunst, “Mindeudstilling for Janus La Cour”, 1928 nr. 178. “Moesgaard Strand. Ved Ørnereden”. Sign. J. la Cour 19. Okt. 1894, 25. Oktbr. 1895. Olie på lærred. 45×75.

Retoucheringer. En let overfladerensning anbefales.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

7 bud

Tidspunkt Byder Bud
880886 15.000 DKK
1157525 14.500 DKK
988789 (Autobud) 14.000 DKK
1157525 13.500 DKK
988789 (Autobud) 12.500 DKK
1157525 12.000 DKK
988789 10.500 DKK