2417/74
Apostlen Philip. Russisk ikon. Tempera på træ med kovtjeg (forsænket billedflade). 18. årh. 86×35.
Proveniens: Egon Sommers samling nr. 65.
Udstillet:
Malmø museum, Sverige 1988
Fyns Kunstmuseum, Odense, 1993.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag
15 bud