2418/190
Norsk rokoko hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, drevet med rocailler og kæmninger, ovalt fodstykke med balsamgemme, lågknop i form af kronet hjerte flankeret af engle. Mester Steen Wirtmani Brygman, Bergen 1780. Guardein Dithmar Kahrs. H. 6 cm.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
Vurdering
Hammerslag
6 bud