2421/​10

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“Abbaten skjemter med unge piger”. Sign. monogram 1872. Olie på lærred. 51×63.

Udstillet: Charlottenborg 1873 nr. 153. Kunstnerens sidste arbejde.

Karl Madsen omtaler tilblivelsen af maleriet i Wilhelm Marstrand, 1905 side 443: “Han dvælede nu gerne i minderne om sin fjerne ungdomstid, da han i skønhedens land selv sund og kæk... havde søgt at fange skønhedens billede”. Karl Madsen beretter også, at sønnen fortæller, at faderen blandt sine gamle tegninger fandt et udkast “til fremstilling af en fed præst som i sit osteri skjæmter med et selskab af unge, smukke romerinder som han fik lyst til at male”.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 673, 2000 nr. 328.

Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Mindre afskalninger. Lærredet er dubleret. Retoucheringer.

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

27.000 DKK

18 bud

Tidspunkt Byder Bud
819307 (Autobud) 27.000 DKK
940538 26.000 DKK
819307 (Autobud) 25.000 DKK
940538 24.000 DKK
819307 (Autobud) 23.000 DKK
940538 22.000 DKK
819307 (Autobud) 21.000 DKK
940538 20.000 DKK
819307 (Autobud) 19.500 DKK
940538 19.000 DKK
819307 (Autobud) 18.500 DKK
940538 18.000 DKK
819307 (Autobud) 17.500 DKK
940538 17.000 DKK
819307 (Autobud) 16.500 DKK
940538 16.000 DKK
819307 15.500 DKK
940538 15.000 DKK