2421/​19

Peter Tom-Petersen (f. Thisted 1861, d. Ærøskøbing 1926)

“Hos Urtekræmmeren”. Sign. Tom Petersen 1887 delvist opmalet. Betegnet i nederste venstre hjørne: 'Hvor mange [..]nødder faar man for to Øre? “To”. - Maa jeg saa be' om for to Øre Lakrits?'. Olie på lærred. 60×69.

Betegnet på blændrammen: Fra Urtekræmmer[..]Butik. Hjørnet af Gammeltorv, Frederiksberggade.

Udstillet: Charlottenborg 1888, nr. 242.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2126, 2021 nr. 73.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Talrige krakeleringer. Enkelt nålehul. Let overfladerensning anbefales.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag