2420/​504

Jørgen Jensen (f. 1895, d. 1966)

Tidligt te- og kaffeservice af sølv med hamret overflade. Bestående af tekande, kaffekande, flødekande og sukkerskål med låg. Lågknopper i form af stiliserede blomster. Te- og kaffekande med hanke af ibenholt. Udført og stemplet hos Jørgen Jensen, Sverige med årskode X7=1924. Samlet vægt 1350 g. H. 8–18. (4)

Jørgen Jensen der var Georg Jensens ældste søn, havde inden sin ansættelse hos Georg Jensens Sølvsmedje i København, fra 1923–1936 egen sølvsmedje i Stockholm.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker samt enkelte mindre buler. Kaffekande med mellemrum mellem hank og samling øverst.

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

3 bud

Tidspunkt Byder Bud
1077651 6.000 DKK
882182 5.500 DKK
856043 5.000 DKK