Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Cirkulær skål af stentøj dekoreret med gråhvid-, transparent- samt rødbrun glasur. Udvendigt med indridset dekor i form af en figen, denne med blå elementer. Sign. monogram for Myre Vasegaard samt værkstedsmonogram. Unik. H. ca. 8,5. Diam. 19–19,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasur med nogle overfladekrakeleringer som en del af glasurens naturlige egenart.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
10 bud