2421/138
Samling grønlandske figurer af udskåret fedtsten samt et stykke grønlandsk marmor. 20. årh. H. 6-20. (5)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/120
Samling grønlandske figurer og halskæde af udskåret ben og rensdyrtak. 20. årh. Figurer H. 3-12. (12)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2421/96
To hvalrostænder. Odobenus Rosmarus. L. 46 og 49. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.800 DKK -
2421/84
Sem Thorsen, Sara Kristoffersen, Jakob Keke, m.fl.: Ni figurer af fedtsten. Delvist signerede. H. 6-16. (9)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/60
To hvalrosoverkæber med stød- og kindtænder. Odobenus Rosmarus. H. 31 og 35. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/3
Johannes Kreutzmann: To figurer af udskåret og bemalet træ. Begge sign. JK. H. 37-40. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK