2421/197
Tre tupilaker af udskåret hvalrostand, kaskelottand og hjortetak. Grønland. 20. årh. (3)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2421/196
Fire tupilakker af udskåeret hvalrostand. Thule, ca. 1974. H. ca. 8 cm. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2421/195
Thulekæde af udskåret hvalrostand. Udført af Magsanguarsuaq Sadorana fra Qaanaaq, ca. 1974.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/192
Pauline Alaufesen: Grønlandsk kajakmodel samt figur af udskåret træ, signeret PA. L. 59 cm. H. 21 cm. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2421/191
Hvalroskæbe - Odobenus rosmarus, udskåret i i form af figur. Grønland 20. årh. H. 14,5 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/39
Narhvalstand - Monodon monoceros. Vægt 5940 g. L. 223 cm.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK