Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
2419/507
Tove & Edvard Kindt-Larsen: Cirkulært sofabord af cubamahogni. Top med kehlet kant.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2423/55
Anna Peters: Opstilling med haveredskaber og grene ved en mur. Sign. Peters. Olie på lærred. 99,5 x 74.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Klar
2424/682
Ebba Carstensen: Høstlandskab med rygvendt figur, 1956. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 71 x 97.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Klar
2425/505
Ebba Carstensen: Høstlandskab, 1956. Sign. Ebba Carstensen; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 97 x 116.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Klar
2424/
Ubekendt maler, 20. årh.: Kvinde iført kostumedragt. Sign. Elise Tel? Gouache på papir. Lysmål 49 x 29.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK -
922/
Hanne Varming: "To børn. Søskende", 1981. Sign. Hanne Varming. Figurgruppe. Bronze. 131 x 35 x 84.
Vurdering : —
/
Marianne Høst: Stor vase af porcelæn. Sign. sammenskrevet MHöst, 7246. Royal Copenhagen. H. 46,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK