Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
i Lyngby
2422/1Lyngby
Nicolas de Largilliere, værksted, 17. årh.s slutning: Portræt af Charles le Brun (1619-1690). Usigneret. Olie på lærred. 80 x 64. Oval.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/234
Hans Agersnap: Gylden himmel over et snelandskab med en gård. Sign. Hans Agersnap. Olie på lærred. 34 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/231
Victor von Plessen: Palmer og strandhuse på en strand. Sign. V. v Plessen. Olie på malepap. Lysmål 49 x 58,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/228
F. C. Kiærschou: Udsigt over en sø med græssende kvæg på bredden. Sign. F.C. Kiærskou. Olie på lærred. 49 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/226
Carl von Schmidt-Phiseldeck: "Sommerdag paa Præstens Mark." Sign. C. Schmidt-Phiseldeck 1885. Olie på lærred. 30,5 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/225
Viggo Pedersen: "Stenpladsen ved Aunsø set over imod Kattrup. Sign. V. P. 19, verso Viggo Pedersen 1921. Olie på lærred. 42 x 62,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/213
Arthur Wasse: Portræt af en herre med hvid krave. Sign. A. Wasse 82. Olie på lærred. 65 x 52,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2421/224
Otto Bache: Portræt af en kvinde med blå kyse, og paraply. Sign. Otto Bache 1893. Olie på lærred. 56 x 57.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2421/222
Emilie Mundt: En mølle ved Farum. Sign. E. Mundt Farum 9-5-16. Olie på lærred monteret på malepap. Lysmål 31 x 22.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/221
Ida Emma Charlotte Gisiko-Spärck: Spadserende kvinde i landskab. Sign. Ida Gisiko. Olie på træ. 24 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/219
Joakim Skovgaard: Kvæg i en mørk stald. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 22,5 x 30,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/218
Wilhelm S. Schacht: "Das Koboltzellertor". Udsigt mod Koboltzellertor i Rothenburg. Sign. W. Schacht. Olie på lærred. 76 x 101.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/211
Wilhelm Zillen: En fårehyrde tager et hvil ved søen. Sign. monogram. Olie på papir monteret på malepap. 18 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/205
Carl Bøgh: En kronhjort ved en brusende å. Sign. Carl Bøgh. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/209
Frederik Grandjean: Portræt af en fornem herre. Usigneret. Olie på lærred. 27 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/208
Francesco Cristofano il Franciabigio, efter, ca. 1900: "La Madonna del Pozzo". Madonna med Kristus og Johannes. Usign. Verso betegnet. Olie på lærred. 52 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/206
Axel Schovelin: Udsigt over en søbred med en stendysse. Sign. Axel Schovelin. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/204
Arne Skottenborg Frederiksen: Marine med sejlskibe. Sign. A. S. Fr. 88. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2421/198
Pietro Krohn: Studie af en gammel kone fra Ærø. Sign. monogram 69. Olie på lærred. 23 x 19,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/194
Victor Qvistorff: Marine med to skibe. Sign. V. Qvistorff 1951. Olie på papir monteret på malepap. 16,5 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/174
Helge Helme: En ballerina snører sine sko. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 28 x 35,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/189
Signe Andreasen: Udsigt fra Belvedere. Sign. S. A. Belvedere 90. Olie på lærred monteret på malepap. 15,5 x 26.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/187
William Henriksen: Interiør i solskin. Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 30,5 x 25,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/182
Johan Carl Frederik Viertel: Portræt af en ung officer iført rød jakke. Usigneret. På blændrammen betegnet Viertel fec. Olie på lærred. 50 x 43.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/184
Victor Qvistorff: Marine med kutter. Sign. V. Qvistoff 1942. Olie på malepap. 16,5 x 22,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/169
Nederlandsk maler, 18. årh.: Marine med fiskerbåde. Usigneret. Olie på træ. 33 x 44,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/180
Luplau Janssen: Legende børn i en sandkasse. Sign. Luplau Janssen 1924. Olie på lærred. 61 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/179
August Plum: Parti fra en smedje men en gammel mand, der ryger pibe. Sign. Plum 1855. Olie på malepap. 32 x 37,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2421/172
Ubekendt maler, 18. årh.: Ungdomsportræt af Rachel Gierløf (1758-1850) som 15-årig. Usigneret. Olie på lærred. 62 x 49. Oval.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
2421/177
Carl von Schmidt-Phiseldeck: Parti fra Køgeegnen. Sign. C. S. P. 1884. Olie på lærred. 84 x 134. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2421/171
Hans Henrik Jantzen: Parti fra Dyrehaven. Sign. Hans Jantzen 1888. Olie på lærred. 44,5 x 38,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/170
Hermann Carl Siegumfeldt: Fiskere på Hornbæk Strand. Sign. H. Siegumfeldt, Hornbæk. Olie på lærred. 29,5 x 47.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2421/163
Clara Carl: "Sommerdag i Vendsyssel". Sign. C. Carl 92. Olie på lærred. 39,5 x 58.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2421/133
Johannes Boesen: "Fru Haffner i Engelsholms Have". Usigneret. Olie på træ. 20,5 x 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/127
Carl Emil Lund: "Fra Anticoli i Sabinerbjergene". Sign. C. Emil Lund 1885. Olie på lærred. 74 x 37.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2421/154
Victor Qvistorff: Havneparti med fragtskibet C. F. Tietgen ved kaj. Sign. V. Qvistorff 1937. Olie på plade. 30 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/139
Adolf Heinrich-Hansen: Et rokokointeriør med en kvinde siddende ved et vindue. Sign. Ad. H.-H. Olie på lærred. 57,5 x 43.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/121
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt gadeparti med udsigt til en kirke. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2421/115
Pauline Thomsen: "Skygge. I Præstegaardshaven". Sign. Pauline Thomsen 1911. Olie på lærred. 69 x 84.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2421/103
Ubekendt maler, 19. årh.: Et brusende vandfald. Usigneret. Olie på lærred. 52 x 77.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/109
F. C. Kiærskou: Fiskere og badende i Århusbugten. Sign. F. C. Kiærschou 1859. Olie på lærred. 63 x 141.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2421/73
Italiensk maler, ca. 17. årh.: Bibelsk motiv med en stening. Usigneret. Olie på lærred. 50,5 x 32.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2421/97
Axel Schovelin: Parti fra Dyrehaven med hjortedyr ved en dam. Sign. Axel Schovelin 1873. Olie på lærred. 69 x 96.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/91
Vilhelm Kyhn: Parti fra udkanten af en skov med udsigt udover en sø. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 44.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2421/85
Svend Hammershøi: "Kronborg, Den store gavl og Duetårnet". Usigneret. Olie på træ. 27 x 21.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/79
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt byparti med hestevogne og slæder. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2421/67
Christian Mølsted: Et fuldskib i høj sø. Sign. C. Mølsted 1878. Olie på lærred. 52 x 72.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2421/61
Albert Küchler: Studie til "En Bedstemoder pynter en lille Dreng [...]", 1839. Usigneret. Olie på malepap. 33,5 x 28.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2421/55
Jørgen Sonne: Ideallandskab med højtliggende kloster ved en sø. Sign. J. S. 31-32. Olie på lærred. 58 x 82.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2421/49
Viggo Helsted: "Solen bryder frem. I Farvandet ud for Kullen". Sign. Viggo Helsted 1910. Olie på lærred. 88 x 125.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2421/43
K. Hansen Reistrup: Dragoner i kamp. Sign. K. Hansen-Reistrup 1905. Olie på lærred. 96 x 133.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2421/37
Carl Baagøe: Et sejlskib i frisk vind. Sign. Carl Baagøe 1871. Olie på lærred. 82 x 129.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2421/31
C. F. Aagaard: "Gamle Piletræer ved en Indsø". Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2421/25
Jørgen Roed: Kunstnerens hustru med to børn. Sign. Roed 1848. Olie på lærred. 54 x 49. Oval.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2421/19
Peter Tom-Petersen: "Hos Urtekræmmeren". Sign. Tom Petersen 1887 delvist opmalet. Olie på lærred. 60 x 69.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
2421/13
J. H. Møller: Parti fra Vierwaldstättersøen. Sign. J. H. Möller. Olie på lærred. 78 x 122.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2421/7
Janus la Cour: "Moesgaard Strand. Ved Ørnereden". Sign. J. la Cour 19. Okt. 1894, 25. Oktbr. 1895. Olie på lærred. 45 x 75.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2421/1
Julius Exner: Et spil "Sorteper". Sign. J. Exner 1902. Olie på lærred. 31,5 x 38.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2420/278
Caroline van Deurs: "Den rare Bassemand". Sign. monogram 1909. Olie på lærred. 58 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2420/264
Ubekendt maler, 18. årh.: Kroscene med en tjenestepige, og en ivrig kunde. Usigneret. Olie på lærred. 73,5 x 62.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2420/249
Christian Pram-Henningsen: Portræt af en lille pige. Sign. monogram 71. Olie på lærred. 46 x 40.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2420/247
Feodor Panfilovich Nesterov: Portræt af en pige. Sign. F. P. Nesterov 1918. Olie på lærred. 29 x 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK